світильник Світлодіодний (LED) своїми руками: інструкція, схема підключення, настройка

Цікавий огляд з фото і поетапної інструкцією, як зробити практичний і функціональний світильник світлодіодний (LED) своїми руками. Фото готових варіантів від майстра!

Сучасні системи освітлення вийшли на абсолютно новий рівень з появою технології використання світлодіодних ламп. Нові освітлювальні прилади мають масу переваг перед застарілими лампами розжарювання і газорозрядними «економки».

Вони економічні, довговічні, екологічно і технічно безпечні. Вартість їх досить висока, але вона окупається довгим терміном служби.

Проте, якщо немає бажання витрачати кошти на придбання дорогого приладу, можна зібрати простий світлодіодний світильник на 220В своїми руками.

Вибір простого варіанту

Процес виготовлення освітлювального приладу зі світлодіодними лампами досить простий і не вимагає великої кількості часу. Досвідчений електронник зможе створити світильник з нуля, маючи під рукою необхідні деталі та інструменти.

Якщо початківець майстер береться за таку справу вперше, то в роботі слід опиратися на поради професіоналів або покрокові керівництва про те, як зробити світлодіодний світильник своїми руками. У цьому випадку фахівці рекомендують починати з переробки готового світильника, працюючого від ламп розжарювання.

Перед початком роботи слід підготувати матеріали. Саме від них залежить бажаний результат.

Вибір світлодіодів

Перед початком роботи слід вирішити, які будуть потрібні світлодіоди. Всі лампи можна розділити на два види:

 1. потужні;
 2. малопотужні.

Вибір в даному випадку буде залежати від особливостей зібраного світильника, так як один потужний світлодіод дорівнює п’ятнадцяти малопотужних. Тобто при виборі останніх буде більше роботи. Тому починаючому майстрові слід вибрати LED лампу в 1 Вт. Деталі такого типу теж діляться на два виду:

 • для поверхневої установки;
 • вивідні.

Новачкові краще вибрати другий варіант.

Джерело живлення

Для того, щоб світлодіодні лампи справно функціонували, їм знадобиться якісний джерело живлення, його ще називають драйвер струму. Драйвери мають кілька різновидів:

 • корпусні;
 • безкорпусні;
 • з гальванічною розв’язкою;
 • без гальванічної розв’язки.

При переробці простого світильника світлодіодний краще підійде безкорпусний джерело живлення з гальванічною розв’язкою.

Цей елемент має невеликі розміри, практично не нагрівається, але складний в установці. Гальванічна розв’язка забезпечує безпеку, захищаючи від удару струмом при випадковому дотику до працюючого світлодіоду.

Для ламп в 1 Вт підходять джерела живлення на 300-350 мА, для ламп 3 Вт — 600-700.

Необхідність охолоджувача

Щоб світлодіод служив довго, він не повинен перегріватися. Для відведення тепла від елемента потрібен алюмінієвий радіатор. Для лампочки в 1 Вт потрібно розсіювач розмірами 5х5 див. Якщо взяти менше, ефекту не буде — площа відіграє важливу роль.

Виготовлення світлодіодного модуля

Для створення найпростішого світильника знадобляться спеціальні деталі:

 • світлодіодні лампи в 1 Вт — 3 штуки;
 • джерело живлення 300 мА;
 • двосторонній скотч з теплопровідними властивостями;
 • алюмінієва пластина 6 см, товщиною 1 мм в якості розсіювача тепла.

На попередньо знежирену поверхню радіатора наклеюється теплопровідний скотч. На нього встановлюються так само попередньо оброблені знизу світлодіоди, не забуваючи дотримуватись полярності.

Далі за допомогою найтоншого проводка світлодіоди спаюються між собою. Потім кінці проводів від крайніх ламп припаюються до драйвера.

Конструкцію потрібно підключити до мережі і потримати кілька годин у працюючому стані, щоб перевірити. Особливо слід стежити за радіатором — він не повинен сильно нагріватися.

Готовий прилад можна оформити з корпусом з будь-якого підручного матеріалу. На фото світлодіодних світильників, зроблених своїми руками можна побачити масу цікавих прикладів декорування: плафони з пластикових стаканчиків або картонних фігур, дротяні чи дерев’яні конструкції.

Для виготовлення більш потужного світильника потрібно більшу кількість світяться елементів і більш потужний драйвер. Можна виготовити довгу мерехтливу стрічку, і з її допомогою зібрати своїми руками стельові світлодіодні світильники.

Ремонт світлодіодних освітлювальних приладів

Засвоївши науку по виготовленню, можна з легкістю зважитися на ремонт світлодіодних світильників своїми руками у разі їх несправності.

До найпоширеніших поломок можна віднести відсутність світла, переривання світіння, постійне відключення, пошкодження світлодіода. Причиною найчастіше можуть бути порушення правил користування приладом, перегрів, вигоряння світлодіода, коротке замикання, помилки з’єднання.

Підготовка до ремонту

Усунення несправностей починається з демонтажу освітлювального приладу і вивчення його конструкції.

Далі слід діагностика приладу на несправності: перевірка електронної схеми на предмет дефектів проводки, перевірка працездатності лампочок, перевірка цоколя на наявність прогорілих місць.

Усунення несправностей

Ремонт світильника проводиться в залежності від виявлених дефектів. У разі вигорання, необхідно замінити дефектні світлодіоди. При виявленні несправностей у схемі — пропоїти обриви, відновивши цілісність сполук. Окислилися контакти слід зачистити.

Знаючи, як відремонтувати світлодіодний світильник своїми руками, можна істотно заощадити час і кошти, не вдаючись до виклику майстра.

Перевірити несправності освітлювального обладнання, усунути їх своїми руками, а також зібрати самостійно освітлювальний прилад можна легко. Достатньо лише точно слідувати рекомендаціям і дотримувати техніку безпеки.

Фото саморобних світлодіодних світильників