Як намалювати людини покроково олівцем: майстер-клас для початківців

Легка інструкція з фото і описом всіх етапів створення гарного малюнка своїми руками. Вчимося малювати людину олівцем або фарбами. Огляд популярних схем створення малюнка.

Малювання людини, напевно, – саме непросте в образотворчому мистецтві. Адже, крім натхнення і необхідних матеріалів, потрібні деякі знання пластичної анатомії. Також потрібно вміти передавати різні руху, характер і настрій.

В статті піде мова, як легко намалювати людини поетапно олівцем. Моделлю виступить молодий чоловік у сорочці, брюках і черевиках.

Компонування

Будь-який малюнок починається з компонування. Як правило, початківці художники відчувають страх перед чистим аркушем паперу, на якому потрібно щось зобразити. Є тільки один шлях, як навчитися не боятися порожнього білого простору – просто брати і малювати!

Для зображення стоїть людини краще вибрати вертикальну композицію.

Голова або ноги не повинні упиратися в край аркуша – «повітря» на картині необхідний.

Грамотно скомпонована фігура – запорука успішної роботи.

Пропорції фігури

Намічається центральна лінія – вигин хребта. Лінія розбивається на 8 рівних частин. Чому саме на стільки частин? Справа в тому, що в зростанні середньостатистичного людини міститься близько восьми голів.

Лонное зрощення приблизно ділить фігуру навпіл. Щоб чоловік на малюнку вийшов пропорційним, – слід дотримуватися такого поділу.

Скелет

Необхідно заповнити зазначену шкалу. Голова – одне ділення, відстань від підборіддя до пупка – два ділення, лінія таза – на четвертому рівні коліна – на шостому, ступні – на восьмому.

Порада: якщо не хочеться в кожному малюнку возитися зі шкалою, можна один раз створити її в графічному редакторі, роздрукувати і підкладати під черговий малюнок.

Побудова

В покрокової інструкції для початківців акцентується увага на тому, що не потрібно одразу малювати лінії, щоб не заплутатися в пропорціях.

Для початку частини тіла умовно позначаються геометричними фігурами. Наприклад, голова – овал, грудна клітка – сплюснутий кулю, шия – циліндр, таз – трапеція. Багато хто вважає цей крок примітивним. Але саме він дозволяє художникам-початківцям швидше зрозуміти, як намалювати людини олівцем.

Далі намічаються суглоби – плечові, тазостегнові. Вони показуються маленькими колами. Прямими лініями уздовж кіл схематично визначається напрямок плечей, передпліч і стегон.

Такими ж позначаються кружечками лікті, коліна, гомілковостопні суглоби (які з’єднують гомілку і стопу).

Всі кола з’єднуються лініями.

Увага: парні суглоби не симетричні на малюнку відносно один одного, т. к. зображуваний чоловік стоїть в розслабленій позі, а не по струнці.

Великі геометричні форми опрацьовуються, поділяються на більш дрібні. Тут важливо домогтися правильного перерізу всіх форм з точки зору анатомії.

Позначення деталей

Контури тіла вже намічені. Уточнюються руки. Якщо є невпевненість щодо промальовування кистей, можна «заховати» руки в кишені, залишивши на увазі тільки великі пальці.

Зображуються головні осьові лінії голови – це лінії очей, підборіддя і межа росту волосся. Між собою вони повинні бути паралельними, в іншому випадку особа вийде перекошеним.

Попутно уточнюється нахил шиї.

Малюються очі. Щоб очі були живими – в зіниці додаються відблиски. Брови роблять особу виразним. Носогубні складки надають певний вираз роті – нехай молодий чоловік на малюнку посміхається.

Для правильного зображення вух потрібно орієнтуватися на лінію очей.

Примітно те, що чоловічий підборіддя має квадратну форму.

Намічається зачіска. З допомогою хвилястих ліній можна передати об’єм і густину волосся.

Якщо не виходить якась деталь, можна вивчити намальовані картинки людини. Є докладні схеми кожної частини тіла особи, будь то очі, ніс, вуха.

Фігура в одязі

Малювання одягненого людини грунтується на зображенні оголеного тіла з наступним накладенням на начерк драпіровок. При зображенні одягу треба мати уявлення, де тканина повторює вигини тіла, а де сама по собі утворює складки.

Поступово одяг деталізується: промальовуються кишені, ремінь, комірець і гудзики на сорочці. Складки на брюках будуть в області колін, внизу штанин. На сорочці складки утворюються в районі ліктів, на рукавах, над ременем (якщо вона заправлена). Тканина не мнеться хаотично. Передача напрямки зламів тканини робить малюнок більш реалістичним.

Для додання стійкості фігурі – пора намалювати підошви черевиків.

Светотеневая передача

Світла і тіні визначаються за допомогою штриховки. Штрихи – це переривчасті лінії, які допомагають затінити об’єкт.

Можна акуратно стерти лінії побудови і взятися за передачу тіней.

В першу чергу позначаються самі затемнені місця. Потім опрацьовуються півтони. Над світлом робота ведеться в останню чергу – освітлені ділянки лише злегка приглушаються тоном.

Гумкою виділяються відблиски в найясніших місцях. Найбільш грубі складки на одязі виділяються більш сильним натиском на олівець.

Після завершення штрихування треба зробити краї ліній. Для цього можна взяти шматочок паперу і, не сильно натискаючи, розтерти олівцеві штрихи.

Опрацьовуючи світлотінь, потрібно пам’ятати, що тканина має власний тон і фактуру. Початківці художники часто роблять помилку: вони надто ретельно опрацьовують одяг. Але центр будь-якого малюнка – обличчя людини і його емоції.

Існують поетапні інструкції як намалювати людини в різних позах. Яка б не була задумана поза, важливо розуміти систему побудови скелета в обов’язковій зв’язці з м’язами.

Малювання людини – заняття одночасно складне і цікаве. Воно примітно тим, що кожен зображуваний персонаж унікальний, має своїм характером. Тому просто намалювати людини недостатньо – треба навчитися передавати цю індивідуальність.

Фото намальованого людини